Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości”

Zgierska Sztafeta po Ogień Niepodległości to inicjatywa, która w wyjątkowy sposób buduje i utrwala więź między przeszłością a współczesnością. Pozwala by pamięć o okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości zachowała przede wszystkim współczesna młodzież.

Sztafeta „Ogień Niepodległości” jest organizowana przez hufiec ZHP Zgierz od 2000 roku na wzór tradycji z okresu międzywojennego. Wtedy to młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli do Krakowa. Podczas jednego z obozowych ognisk zgierscy instruktorzy usłyszeli gawędę o pomyśle tych młodych ludzi. Postanowili nawiązać do tej tradycji organizując symboliczną sztafetę rowerową.

Każdego roku, na początku listopada harcerze i harcerki wyjeżdżają na Ukrainę do Kostiuchnówki w okręgu Wołyńskim – historycznego miejsca, gdzie w dniach 4-6 lipca 1916 roku odbyła się Bitwa pod Kostiuchnówką. Legiony Polskie stoczyły tam walkę z przeważającymi liczebnie wojskami rosyjskimi. Była to najkrwawsza bitwa Legionów podczas I wojny światowej. Poległo w niej lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy. Odziały polskie, choć musieli zejść z pola walki, wykonały wzorowo swoje zadanie. Polacy znacząco opóźnili wrogą ofensywę. Dzięki temu front nie został przerwany, a wojska austro-węgierskie wycofały się unikając okrążenia nad Styrem.

Sztafeta rowerowa z Hufca Zgierz co roku przywozi Ogień Niepodległości do Warszawy, a w drodze obdarowują nim instruktorów ZHP z całej Polski. Zgierscy harcerze przekazują ogień ministrom polskiego rządu uczestniczącym w capstrzyku przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Ponadto 11 listopada uczestnicy sztafety składają ogień na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, w centralnym momencie uroczystości – podczas salutu. W wydarzeniu uczestniczą najwyższe władze państwa.

Mimo rangi uroczystości Warszawa to nie koniec podróży Sztafety Ognia Niepodległości. Wraca on do rodzinnego mista harcerzy na wieczorne obchody Święta Niepodległości i finalnie jest składany na płycie Kostiuchnowskiej na cmentarzu Piotra Skargi w Zgierzu.

Ogień Niepodległości ma ochronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce. Sztafeta Rowerowa to ponad 700 kilometrowa trasa rowerowa. To właśnie podczas tej trasy pilnujemy aby Ogień zawsze płonął.

Historię sztafety zebrały i opracowały Julia Nowicka i Antonina Miżyńska
Konsultacje – dh Bartosz Masica
zdjęcia ze sztafety autorstwa dh. Pauliny Dębskiej oraz dh. Martyny Sujeckiej
zdjęcie z tablicy Kostiuchnowskiej – z archiwum UMZ

Share this...
Share on Facebook
Facebook