Niezwykły akt rodzinny z 1872 roku

W starych dokumentach mojej rodziny odnalazłam niezwykły akt, ponieważ pochodzi z czasów, gdy Polska była pod zaborami. Dotyczy on sprzedaży ziemi w miejscowości Babiec. Osobą sprzedającą ziemię jest Franciszek Kalota, zaś kupującym Walenty Kruliczok. Akt jest datowany na rok 1872. W nagłówku widnieje napis: „My Aleksander II Cesarz Wszech Rosji Król Polski” i stempel z dwugłowym orłem. Akt jest napisany w języku polskim. Przez lata moja rodzina myślała, że jesteśmy spokrewnieni z Franciszkiem Kalotą, który osadę rolną sprzedawał. Wraz z mamą zainteresowałam się genealogią naszej rodziny i udało nam się ustalić, że jesteśmy potomkami kupującego Walentego Kruliczoka, który był moim pra pra pra pradziadkiem. Ziemia została sprzedana za 167 rubli i 40 kopiejek. Z ciekawostek dodać mogę, że:

  1. Przez lata nazwisko Kruliczok zmieniało swoją pisownię. Nazwiska dzieci Walentego raz pisane są w aktach przez „u” innym razem przez „ó”.
  2. Nazwa wsi, gdzie leży ziemia zmieniła się z czasie okupacji z Babca na Marysin.
  3. Zachęcone znalezieniem przodka zaczęłyśmy dalsze poszukiwania. Ze strony mojej babci dotarłyśmy do roku 1814 czyli 14 pokoleń wstecz. Znalazłyśmy również skany aktów urodzenia mojego pradziadka i prababci w języku rosyjskim z lat 1904 i 1905 czyli z czasów, kiedy Polska była pod zaborami.

Blanka Cybulska

Share this...
Share on Facebook
Facebook